Parę starych zdjęć z czasów pierwszego „Labiryntu”

1982-2Przy okazji prac nad nowym wydawnictwem dotyczącym Jelenia i Konewki wyszperaliśmy kilka zdjęć z końca lat osiemdziesiątych, z okresu działania starego klubu „Labirynt”. Tutaj pan Marian, nieżyjący już radiesteta „badający” schron w Konewce. „Zlokalizował” wtedy cztery podziemne komory położone prostopadle do schronu kolejowego, w jego tylnej części i sieć rurociągów wypełnionych jakąś cieczą pod dużym ciśnieniem.
Pozostałe zdjęcia w galerii.

Fragment przygotowywanej do druku publikacji o wojennej i powojennej historii schronów Anlage Mitte:
… Od połowy lat osiemdziesiątych tajemnicami schronów w Jeleniu i Konewce zaczął się interesować Łódzki Klub Eksploracyjny „Labirynt”  działający przy oddziale PTTK Łódź-Polesie. Nastąpił wówczas najciekawszy, a przy tym najbardziej barwny okres eksploracji schronów w Jeleniu i Konewce.
Dyrekcja łódzkiej Centrali Rybnej oddała do dyspozycji klubu schron hydroforni w Jeleniu, który wcześniej próbowano zaadoptować na przetwórnię ryb, jednak przepisy sanitarne uniemożliwiły realizacje tego zamiaru. Wnętrze schronu zostało podzielone ściankami działowymi na mniejsze pomieszczenia, niektóre ściany wyłożono glazurą, dobudowano zewnętrzny komin. W tych wnętrzach pojawiły się łóżka piętrowe, kuchnia polowa, stoły i krzesła wypożyczone klubowi przez jednostkę wojskową na Glinniku oraz cały asortyment sprzętu eksploracyjnego, od łopat począwszy na motopompie kończąc. Centrala Rybna udostępniła przyłącze elektryczne i umożliwiła korzystanie ze studni głębinowej. Powstała baza, którą klub i zaprzyjaźnieni eksploratorzy wykorzystywali przez kilka lat do badań w Jeleniu i Konewce. W tym czasie przeprowadzono dokładne pomiary poszczególnych schronów, zarówno w Jeleniu i Konewce, na podstawie których powstały rysunki obiektów, a uczniowie technikum geodezyjnego w Łodzi wykonali mapki geodezyjne terenu kwater. To do dziś najdokładniejsza, choć ułomna, dokumentacja tych obiektów. W Jeleniu prowadzono również działania eksploracyjne, zmierzające do wyjaśnienia, czy istnieją nieznane podziemia pod schronem kolejowym. Zrobiono odwierty w betonowej ścianie, która na 12 metrowym odcinku przegradzała korytarz boczny, badając czy betonem nie zamaskowano klatki schodowej do podziemi…

Dodaj komentarz