Wydawnictwa

Nasze wdawnictwa

tomaszow_spala Tomaszów, Spała, Inowłódz”, M.J. Szymańscy, wyd. Imax, str. 78.
Przewodnik w lapidarny sposób opisujący historię wymienionych miejscowości i najbliższych okolic. Zabytki, przyroda, trasy turystyczne i rowerowe mapki i fotografie dają zwiedzającym podstawowe informacje turystyczne i pomagają zaplanować trasę wycieczki.

„Konewka i Jeleń – Niemieckie stanowisko dowodzenia Anlage Mitte”, M.J. Szymańscy, wyd. Imax, str. 128.
Książka poświęcona powstaniu w Spale niemieckiego sztabu Ober-Ost w 1939 r., budowy i wykorzystania kwatery „Anlage Mitte” ze schronami kolejowymi w Konewce i Jeleniu w latach 1940-1941, umocnień „Linii Pilicy” z 1944 r. W aneksach informacje na temat niemieckich pociągów specjalnych oraz przedruki artykułów prasowych z lat 1961-1988 dotyczące „tajemnic spalskich bunkrów”. Zdjęcia historyczne i współczesne, plany, rysunki i mapki

„Kwatery główne Hitlera oraz niemiecki stanowiska dowodzenia w Polsce, przegląd niemieckich kwater dowodzenia w Europie”, M.J. Szymańscy, wyd. Imax ,str. 218.
Megalomania Hitlera doprowadziła do budowy w czasie II wojny światowej wielu ufortyfikowanych ośrodków dowodzenia z żelbetowymi schronami zarówno w Niemczech, jak i w krajach okupowanej Europy. Ponad 10 takich obiektów powstało w Polsce: na Mazurach, koło Tomaszowa Maz., na Podkarpaciu, w Górach Sowich. Autorzy opisują je na podstawie materiałów zgromadzonych w czasie własnych badań, wywiadów, pomiarów prowadzonych od lat osiemdziesiątych ub. w.

„W krainie wielkich bunkrów – niemieckie ośrodki dowodzenia na Mazurach”, M.J. Szymańscy, wyd. Imax, str 208.
Szczegółowe opisy niemieckich ośrodków dowodzenia z II wojny światowej, które powstały w ówczesnych Prusach Wschodnich. Wilczy Szaniec w Gierłoży, Mamerki, Węgorzewo, Gołdap, Szeroki Bór, Sztynort, Radzieje, to miejsca o których znajdziecie informacje w tej książce.

„Wojenna Spała – Wartime History of Spała”, M.J. Szymańscy, wyd. LOT Spała, str.200.
Album z unikalnymi historycznymi zdjęciami z I połowy XX w. i dwujęzycznym, polsko angielskim, tekstem.
Krótka historia spalskiej rezydencji od czasów carskich do wybuchu II wojny światowej,walki we wrześniu 1939 r., powstanie niemieckiego Dowództwa Wojskowego na Wschodzie Ober-Ost, a później później Dowództwa Wojskowego w Generalnym Gubernatorstwie, budowa schronów kolejowych „Anlage Mitte”, wreszcie wkroczenie Rosjan w 1945 r. i czasy bezpośrednio powojenne. Walorem publikacji jest ponad 150 oryginalnych, wcześniej nie publikowanych zdjęć z okresu okupacji Spały, pochodzących z prywatnych kolekcji.

„Służba wojskowa i praca na rzecz obronności w latach 1918-1939”, H. Figura, wyd. Imax, str 230.
Praca o walorach naukowych, oparta na materiałach źródłowych, której autor jest pułkownikiem WP w stanie spoczynku, a także doktorem prawa.

„Konewka i Jeleń. Niemieckie stanowiska dowodzenia Gefechtsstand Anlage Mitte”, J. Szymański, wyd. Imax,
Nowa, uaktualniona edycja wydawnictwa rozkładanego z planami schronów, schematami, opisami, mapkami i fotografiami obiektów w Jeleniu i Konewce. Opisy planów i skrót w języku angielskim i niemieckim.

Wydawnictwa są do nabycia w kiosku
na Trasie Turystycznej „Bunkier w Konewce”, wybranych księgarniach,
a także wysyłkowo w Księgarni Odkrywcy (www.odk.pl)